Friday, August 17, 2007

Food for Thought

Have you ever shared the feeling that buying groceries for dinner at Goodlife (or whatever your healthy local choice is) costs as much or more than eating out?

When it comes to putting food into your kids bellies, these decisions are as much emotional as they are financial. At some point, however, the $10 gallon of milk raises some questions.

A very quick survey of the milk that has come through our fridge -- Clover, Horizon, and the occasional RAW or goat milk -- showed a wide range in cost for a 6 ounce glass of milk:

Cost per 6 ounce glass of Milk
  • Rainbow's RAW milk = $0.65
  • Horizon Organic = $0.33
  • Clover Organic = $0.30
  • Clover (non organic) = $0.25
  • Dairy Glen = $0.15

So, if we assume a child drinks 3 glasses per day (include spillage) for the year, the difference between the Strauss organic and the Clover non-organic is about $200 a year. Assume you have two kids over 8 years and that's a cumulative difference of $3,276.

I'm not sure how this will change how we buy but it is an interesting perspective.

2 Comments:

Anonymous todd said...

We get raw milk from jersey cows for $4.25/gallon. It's all clandestine, of course, where we live the government has decided we shouldn't have the right to choose what we put in our bodies, or that dead stuff is better than live. Go figure.

6:26 AM  
Blogger Jim said...

Cow's milk isn't very good for humans. Get wittit.

10:02 AM  

Post a Comment

<< Home